Hossein

آرشیو خبرهای ورزشی (به جز فوتبال)

553 ارسال در این موضوع قرار دارد

سلطانی‌فر: در دهه طلایی و خیزش ورزش زنان هستیم

وزیر ورزش و جوانان در مراسم افتتاح فاز دو مجتمع فرهنگی ورزشی موج های آبی ویژه پارک آبی بانوان در شهر مشهد گفت: در دهه طلایی و خیزش ورزش زنان هستیم و رسیدگی و توجه به ورزش بانوان اولویت دولت است و تاکید آقای رییس جمهور است.

سلطانی فر با اشاره به درخشش بانوان ایران در میادین بین المللی ادامه داد: درخشش زنان و دختران ورزشکار ایران در دهه اخیر از بازیهای آسیایی ۲۰۱۰ تا به امروز و کسب مدال های  طلا در رشته های مختلف، گواه رشد و توسعه مطلوب و طلایی دختران ورزشکار ما در سال‌های اخیر است.

وزیر ورزش و جوانان در پایان گفت: ورزش زنان از اولویت های دولت محسوب می شود و آقای رییس جمهور بر آن تاکید دارد.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

واکنش رییس فدراسیون بسکتبال به ناکامی جوانان

تیم بسکتبال جوانان ایران که در دوره قبلی به عنوان قهرمانی آسیا رسیده بود، امروز با شکست برابر نیوزلند از صعود به جمع ۴ تیم برتر و کسب سهمیه جام جهانی بازماند تا شوک بدی به این رشته وارد شود. 

با این حال رییس فدراسیون بسکتبال معتقد است در ماههای اخیر همه امکانات و تدارکات لازم برای این تیم فراهم شده و اضافه تیم های نیوزلند و استرالیا به مسابقات آسیایی دلیل ناکامی ایران بوده است. 

به همین بهانه با رامین احمدی طباطبایی همکلام شدیم. در ادامه مشروح صحبت های رییس فدارسیون بسکتبال در گفت و گو با خبرنگار "ورزش سه" را می خوانید. 

همه نیازهای کادرفنی را برآورده کردیم

تیمی که به مسابقات قهرمانی جوانان آسیا رفت، تیم خیلی خوبی بود. اردوهای این تیم به موقع انجام شد و در ۶ ماهی که من در فدراسیون هستم، سعی کردم همه تدارکات لازم برای این تیم فراهم شود. در واقع طبق نیازهایی که کادرفنی داشت، ما برنامه های این تیم را پیش بردیم. البته در فاصله چند روز مانده تا بازی ها ۲ بازیکن اصلی تیم آسیب دیدند و مسابقات را از دست دادند که یکی از دلایل افت تیم جوانان همین اتفاق بود. 

سطح استرالیا و نیوزلند بالاتر از آسیاست

حتما می دانید که مدتی است تیم های قدرتمند استرالیا و نیوزلند به جمع تیم های آسیایی ملحق شدند و این کار را برای ما سخت کرده است. متاسفانه ما در یک سال اخیر چند باری در مسابقات مختلف با این تیم ها برخورد کردیم و به مشکل خوردیم. این بار هم نیوزلند کار را برای ما سخت کرد و تیم بهتری از ایران نشان داد. به نظرم این ۲ تیم فاصله زیادی با بسکتبال آسیا دارند. شاید این فرصت خوبی برای تیم های آسیایی باشد تا خودشان را به سطح بالاتری برسانند؛ اما چنین تبعاتی هم برای ما دارد که در چنین مواقعی شکست می خوریم. 

این باخت چیزی از ارزش های تیم کم نمی کند!

بازیکنان ایران در مسابقات قبلی به ویژه برابر ژاپن خوب نشان دادند. امروز هم عملکرد بدی نداشتند و شاید می توانستند پیروز بازی هم باشند. به هر حال این باخت چیزی از ارزش های تیم جوانان ایران کمک نمی کند. این تیم آینده دار است و از این پس باید بیشتر مواظب آنها باشیم تا بتوانند در مسیر درستی قرار بگیرند. به هر حال این بازیکنان باید در آینده برای تیم ملی بزرگسالان هم به میدان بروند. 

دوره قبلی هم در گروهمان چهارم شدیم

ما باید در بخش پایه بسکتبال تغییرات اساسی انجام دهیم. منظورم تغییر در بحث نیروی انسانی نیست، بلکه باید ساختار تغییر پیدا کند. آن وقت است که وقتی با تیم های قوی تر از خودمان روبرو می شویم، به مشکل نمی خوریم. در واقع این تیم ها در رده پایه باید پخته تر شوند و بعد به مسابقات بروند. البته در دوره قبل در گروه ٦ تیمى با ٣ باخت چهارم شدیم و در مرحله حذفی چند پیروزی به دست آورد و قهرمان شد. به هر حال در این رده سنی نوسان زیاد وجود دارد و ما باید آن را کم کنیم. 

تیم ملی آماده فینالیست شدن در جاکارتا است

بازی های آسیایی جاکارتا در پیش است و تیم ملی بزرگسالان آخرین روزهای تمرین خود را در تهران سپری می کند. ما در چند ماه اخیر بهترین برنامه های تدارکاتی را طبق خواسته کادرفنی برای این تیم فراهم کردیم. به هر حال این تیم را برای فینالیست شدن آماده کردیم و امیدواریم که به این هدف خود برسیم. 

صمد و حامد مشکلی با فدراسیون و کادرفنی ندارند

صمد نیکخواه بهرامی در اردوی چین حضور نداشت که قبلا از کادرفنی اجازه گرفته بود. البته قرار بود در اردوی دوم چین باشد که مشکلی برایش پیش آمد و نتوانست برود. من دیروز سر تمرین بودم و شرایط بازیکنان را دیدم. فدراسیون نه با صمد، نه با حامد و نه با هیچ بازیکنی مشکل ندارد. نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی است و از او در کنار حامد حدادی انتظار زیادی داریم تا با بزرگی کردن به سایر بازیکنان هم کمک کنند.

لینک به ارسال

اولین پیروزى والیبال ایران در کاپ آسیا

شاگردان بهروز عطایی عصر امروز (چهارشنبه) در نخستین مسابقه خود در جام کنفدراسیون والیبال آسیا به مصاف میزبان این دوره از رقابت‌ها رفتند. ایران در ست های اول، سوم و چهارم این بازی با امتیازات ۲۵ بر ۲۳، ۲۵ بر ۲۱ و ۲۵ بر ۲۳ حریف خود را شکست داد و فقط ست دوم را با امتیاز ۲۵ بر ۱۴ واگذار کرد.

در این مسابقه بهروز عطایی تیم خود را با ترکیب اولیه جواد کریمی، پوریا یلی، امیرحسین اسفندیار، میثم صالحی، رحمان تقی‌زاده، علی‌اصغر مجرد و اسماعیل طالبی به میدان فرستاد.

ایران بازی را خوب شروع نکرد و در دریافت توپ مشکل داشت و همین موضوع باعث شد با امتیاز ۱۲ بر ۶ عقب بیفتد. عطایی برای حل مشکل، اسماعیل مسافر را به جای اسفندیار روانه میدان کرد. این تغییر روند بازی را تغییر داد و ایران در امتیاز ۱۵ به حریف خود رسید و خیلی زود هم پیش افتاد.

در ست دوم مسافر در میدان باقی ماند اما بازیکنان ایران در این ست عملکرد پر اشتباهی در تمام بخش‌های بازی داشتند. چهار امتیاز آغاز این ست به چین تایپه رسید و این تیم فاصله را بیشتر و بیشتر می‌کرد. ورود امیرمحمد فلاحت خواه به جای کریمی هم نتوانست مشکلات تیم ایران را کم کند و در نهایت میزبان با ۱۱ امتیاز فاصله پیروز شد.

در ست سوم فلاحت خواه در ترکیب باقی ماند و مهران فیض امام دوست هم به جای تقی زاده در ترکیب اصلی قرار گرفت. در این ست بازیکنان ایران با روحیه و جنگندگی بالا برای جبران شکست ست قبل بازی کردند و در توپ گیری و زدن سرویس بسیار خوب کار کردند. علی رمضانی در اواخر ست برای زدن سرویس وارد زمین شد و با ۲ امتیازی که به دست آورد کار تیم را برای رسیدن به برد راحت کرد.

ترکیب تیم پیروز ست سوم، در ست چهارم هم وارد زمین شد. بازیکنان چین تایپه که حمایت پرشور تماشاگران خودی را داشتند تلاش زیادی کردند از شکست در نخستین بازی رقابت‌ها فرار کنند ولی شاگردان عطایی به خصوص یلی با عملکرد کم اشتباه در زدن اسپک، این فرصت را به میزبان مسابقات ندادند.

قزاقستان میزبان مسابقات جهانى کشتى ٢٠١٩ شد

در نشست هیأت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی که همزمان با رقابت های جوانان اروپا در شهر رم پایتخت کشور ایتالیا برگزار شد، قزاقستان بعنوان میزبان رقابت های جهانی سال 2019 میلادی انتخاب شد.

مسابقات جهانی سال 2019 میلادی در قزاقستان کسب سهمیه المپیک هم محسوب می شود و علاوه بر آن مسابقات قهرمانی قاره ای و 4 مسابقه گزینشی نیز برای حضور نفرات در المپیک در نظر گرفته شده است.

شهرهای آلماتی قزاقستان و استانبول ترکیه نامزد میزبانی این رقابت ها بودند.

لینک به ارسال

منظمی: جایگاه والیبال ساحلی ایران باید ارتقا پیدا کند

امیرحسین منظمی درحاشیه برگزاری مسابقات نوجوانان ساحلی قهرمانی کشور،بیان کرد: مسابقات والیبال ساحلی قهرمانی نوجوانان کشور با شرکت 33 تیم از 11 استان کشوراز صبح امروز درزمین های ساحلی فدراسیون والیبال آغاز شد.

وی با بیان اینکه برگزاری رقابت های والیبال ساحلی در رده های پایه از یکی از اهداف فدراسیون والیبال بوده است، گفت: فدراسیون والیبال نگاه ویژه ای به رقابت های رده های سنی دارد و قطعا برگزاری این مسابقات به آینده والیبال ساحلی کمک خواهد کرد.

دبیر فدراسیون والیبال ادامه داد: استعدادیاب های سازمان ساحلی در محل برگزاری رقابت های مسابقات قهرمانی کشورحضور دارند و قطعا از نفرات برگزیده در اردوهای استعدادیابی استفاده خواهند کرد.

منظمی با اشاره به سیاست های کلی فدراسیون در بخش والیبال ساحلی ،ادامه داد: دروالیبال ساحلی باید جایگاه خودمان را ارتقا دهیم و با شرکت در تورهای تک ستاره به سمت پیشرفت در این بخش گام برداریم.

وی خاطرنشان کرد: با شرکت تیم های ملی الف و ب ایران در تورهای تک ستاره میتوانیم روند رو به رشدی داشته باشیم تا با کسب امتیاز درآینده تیم های ملی ما بتوانند در تورهای جهانی دوستاره و سه ستاره شرکت کنند.

دبیر فدراسیون والیبال با اعلام اینکه در مهرماه سال جاری، ایران میزبان سه رویداد جهانی در بخش والیبال ساحلی بوده است، گفت: برای اولین بار سه تور جهانی در یک ماه در کشورمان برگزار می شود، استانهای گلستان ،مازندران و گیلان میزبان این سه تور جهانی خواهند بود که میزبانی این تورها به رشد این رشته ورزشی کمک خواهد کرد.

منظمی در پایان متذکر شد: با شهرداری تهران و چندین شهرداری کلانشهر مذاکراتی را داشتیم تا از پتانسیل آن ها در زمینه سخت افزاری والیبال ساحلی استفاده کنیم.

لینک به ارسال

سرنا ویلیامز، پرافتخارترین تنیسور زن دنیا اخیرا در مصاحبه‌ای گفته که پس از مادر شدن نتوانسته به آمادگی که قبلا داشته بازگردد.

هفته گذشته ویلیامز یکی از مفتضحانه‌ترین شکست‌هایش را در طول دوران تنیس حرفه‌ای اش تجربه کرد و با نتیجه شش بر یک. شش بر صفر و تنها ظرف ٥٢ دقیقه مغلوب جوانا کونتا شد.

ویلیامز که تاکنون در ٢٣ گرند اسلم پیروز شده است گفت:«هفته پیش روزهای بسیار سختی داشتم. نه تنها با برخی از مشکلات شخصی روبه‌رو بودم بلکه احساس می‌کنم مادر خوبی برای بچه‌ام نیستم.»

او در صفحه اینستاگرامش نوشت:«در برخی از مقالات خواندم که مشکلات روحی بعد از زایمان ممکن است تا ٣سال ادامه یابد. خواندم که باید در این خصوص حرف بزنم تا از این مشکل رهایی یابم. با مادرم، خواهرم و دوستانم در این خصوص حرف زدم اما هنوز احساس می‌کنم به اندازه کافی مادر خوبی برای فرزندم نیستم.»

ویلیامز که برای به دنبال آوردن فرزندش آلکسیس اعلام کرده بود مدتی از دنیای تنیس دور خواهد شد، زودتر از موعد مقرر به زمین تنیس بازگشت و حتی به فینال ویمبلدون نیز رسید. اما نتوانست در فینال پیروز شود.

او خود گفته است:«من سعی می‌کنم هر روزم را با دخترم سپری کنم. البته نمی‌توانم تمام روز پیش او باشم و این مسأله آزارم می‌دهد. می‌دانم که خیلی از مادرها دوست دارند همه اوقاتشان را با فرزندشان باشند و این مسأله آزارشان می‌دهد. برای همین است که فکر می‌کنم همه شما مادرانی که فرزند کوچک دارید قهرمان هستید. اگر شما این مشکلات را دارید نگران نباشید. چون من هم وضعیتی مشابه شما دارم.»

1 کاربر پسند دیده است

لینک به ارسال

ترکیب نهایی تیم‌های مردان و بانوان صخره نوردی برای حضور در مسابقات آسیایی ۲۰۱۸ اعلام شد.تیم صخره نوردی ایران با 8 نماینده راهی بازی های آسیایی جاکارتا در رشته های کمباین(ترکیبی)، سرعت انفرادی و تیمی خواهد شد.

علیرضا بلاغی و زهرا بهرامیان سرمربیان تیم های ملی مردان و بانوان صخره نوردی، لیست نهایی بازیکنان اعزامی به مسابقات آسیایی 2018 جاکارتا اندونزی را اعلام کردند.

تیم مردان:رضا علیپور و مهدی علیپور از قزوین، احسان اسرار از خراسان رضوی و خسرو هاشم زاده از تهران
تیم بانوان:حدیث نظری و اعظم کرمی از کرمان ، الناز رکابی از زنجان و کبری لکزایی فر از هرمزگان
این بازیکنان 26 مرداد به جاکارتا اعزام خواهند شد و مسابقات صخره نوردی جاکارتا از یکم شهریور لغایت پنجم شهریور ماه برگزار می شود.

1 کاربر پسند دیده است

لینک به ارسال

پرچمدار کاروان ورزشی ایران در بازیهای آسیایی جاکارتا گفت: آنچه مهم است سلامتی کیمیا علیزاده عزیز، سربلندی کاروان ورزشی ایران و موفقیت قهرمانان کشورمان در هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی است و خوشحالم امروز به عنوان یک مادر ورزشکار این افتخار بزرگ به من رسیده است.

الهه احمدی ملی پوش تیراندازی ایران تصریح کرد: در ابتدا جا دارد از حمایت های وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته ملی المپیک، معاونت امور بانوان وزارت ورزش و به ویژه از علی دادگر به عنوان رییس فدراسیون تیراندازی تقدیر و تشکر کنم و امروز خوشحالم به عنوان مادری قهرمان، مسئولیت پرچمداری کاروان ورزشی ایران نیز به من سپرده شده است.

وی ادامه داد: در تمام این سال‌ها با سختی ها و شادی های بسیار کار و تلاش کردم، وظیفه یک مادر بسیار سخت است و اگر این وظیفه با قهرمانی نیز همراه باشد کار به مراتب سخت‌تر هم می شود. من امروز به عنوان یک مادر، یک بانوی ورزشکار و پرچمدار ایران در بازی‌های آسیایی می‌روم تا به همه بانوان کشورم این حقیقت را نشان دهم که در هر شرایطی می‌توان ورزش کرد و قهرمان شد و امیدوارم در پایان بازی‌های آسیایی جاکارتا کاروان ورزشی ایران با دست پر به میهن باز گردد.

احمدی: برای کیمیا آرزوی سلامتی دارم

الهه به خاطرات خوب با کیمیا علیزاده اشاره کرد و گفت: پرچمداری بازی‌های آسیایی حق مسلم کیمیای عزیز بود، او قهرمان بزرگی است و مدال ارزشمند المپیک را دارد و سد شکن بانوان ایران در رقابت های المپیک است.

پرچمدار ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی گفت: خداوند متعال را شاکر هستم و تمام موفقیت‌های من مرهون توجه و کمک‌های فراوان پدرم و حمایت‌های صمیمانه و صبوری‌های همسرم بوده است. مادر و فرزندم نیز در این راه سخت همواره در کنار من بودند و از همین جا دست همه آنها را می بوسم.

الهه احمدی با تقدیر از اعتمادی که ورزش ایران به بانوان قهرمان دارد گفت : از نگاه بلند و حمایت های دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ، دکتر صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک، دکتر دادگر رییس فدراسیون تیراندازی و دکتر محمدیان معاونت امور بانوان وزارت ورزش کمال تشکر را دارم و انشاالله با کسب مدال طلا بتوانم نام کشورم را سرافراز کنم.

1 کاربر پسند دیده است

لینک به ارسال

در دومین روز از رقابت های والیبال جام‌کنفدراسیون ها که به میزبانی چین تایپه در حال برگزاری است تیم‌ملی والیبال ایران که با هدایت بهروز عطایی و با ترکیب تیم ملی جوانان در این مسابقات شرکت کرده است موفق شد در دومین دیدارش با نتیجه سه بر یک برابر استرالیا به پیروزی برسد.

والیبالیست های ایران توانستند ست های بازی را با امتیاز های ۲۵-۲۰، ۲۵-۲۲، ۱۸-۲۵، و ۲۵-۱۶ به سودشان تمام کنند تا پس از پیروزی برابر میزبان در روز نخست برای مدعیان خط و نشان بکشند.

1 کاربر پسند دیده است

لینک به ارسال

بهروز عطایی، سرمربی تیم ایران در AVC کاپ پس از پیروزی سه بر یک ایران مقابل چین تایپه اظهار داشت: مطمئن بودیم بازی سختی در پیش داریم. چین تایپه در تمام سال‌های گذشته بر اساس سرعت بالا و پیچیدگی در حمله و جنگندگی و عملکرد خوب در توپ گیری شناخته می‌شود.

وی افزود: این تیم باتوجه به میزبانی، نیروی مضاعفی از تماشاگران خود می‌گرفت و عملکرد بهتری ارائه می‌داد.

عطایی گفت: در ابتدای ست نخست غافلگیر شدیم اما با چند تغییر در ترکیب تیم ما، روند بازی عوض شد و به سختی توانستیم پیروز شویم. اما در ست دوم چین تایپه توفانی بازی کرد و نتوانستیم توانایی خود را ارائه کنیم.

وی ادامه داد: در ست سوم مجبور شدیم 50 درصد تیم را تغییر دهیم. خوشبختانه بازیکنانی که وارد زمین شدند عملکرد خوبی داشتند و پیروز شدیم.

عطایی: مقابل چین تایپه غافلگیر شدیم

سرمربی تیم جوانان ایران درباره شکست در ست دوم بازی گفت: وقتی سرویس را آرام و ساده می‌زدیم، تیم حریف به راحتی برنامه‌های پیچیده خود در حمله را اجرا می‌کرد. چین تایپه در کل مسابقه به خصوص ست دوم آمار بسیار خوبی در حمله داشت. از سوی دیگر تیم ما هم در ست دوم هم در دریافت بد بود و هم در حمله. در بن‌بست گیر کرده بودیم و فقط چند تغییر می‌توانست ما را از این بن‌بست خارج کند که خوشبختانه این اتفاق افتاد.

وی درباره مسابقه بعدی ایران مقابل استرالیا گفت: ویژگی‌های این تیم را از گذشته می‌شناسیم که یک تیم بلندقد و دفاعی است که خیلی ساده و مبتنی بر قدرت والیبال بازی می‌کند. متاسفانه به دلیل شیوه قرعه‌کشی مسابقات، پیش از 2 بازی مرحله مقدماتی خود نتوانستیم بازی حریفان خود را ببینیم.

وی ادامه داد: از تیم استرالیا که در این رقابت‌ها شرکت کرده هم اطلاعات کافی نداریم و باید در طول مسابقه فردا اطلاعات را استخراج کنیم و به صورت پردازش شده در اختیار بازیکنان قرار بدهیم.

لینک به ارسال

تصمیم‌گیری در خصوص سهمیه بوکس و ژیمناستیک

کمیته ای متشکل از ٤ نماینده وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در خصوص اضافه شدن سهمیه های بوکس و ژیمناستیک در بازی های آسیایی تصمیم گیری می کنند.

به گزارش "ورزش سه" به نقل از فارس، جلسه ستاد عالی بازی های آسیایی روز دوشنبه تشکیل و تکلیف رشته ها و فدراسیون های اعزامی به جاکارتا مشخص شد.

در این نشست که با ریاست وزیر ورزش و حضور مسئولان کمیته ملی المپیک و معاونان وزارت ورزش برگزار شد، اعضای ستاد در خصوص اعزام کاروان ایران با حضور ٣٨٠ ورزشکار موافقت کردند اما در خصوص بوکس و ژیمناستیک قرار است هفته آینده تصمیم نهایی اعلام شود.

کمیته ای ٤ نفره متشکل از کارشناسان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش هفته آینده شنبه یا یکشنبه با برگزاری نشستی در این خصوص تصمیم گیری می کنند.

محمدرضا داورزنی، علی رغبتی، نصرالله سجادی و اصغر رحیمی اعضای این کمیته هستند.

احتمال اضافه شدن ٤ سهمیه در بوکس و ژیمناستیک بسیار کم است و احتمالا کاروان ایران با ٣٧٦ ورزشکار در بازی های آسیایی شرکت می کند.

تعداد کاروان ایران در دوره قبل ٢٧٦ نفر بود که این دوره ١٠٠ ورزشکار اضافه شده اند.

01135183.jpg

4 کاربر پسندیده اند

لینک به ارسال

ماجرای درگیری لفظی مسئولان بوکس چه بود؟

سرمربی تیم ملی بوکس با وجود شایعات مطرح شده مشاجره لفظی در جلسه کمیته فنی فدراسیون را رد کرد.

به گزارش  "ورزش سه"، بعد از اینکه مدت ها مسئولان فدراسیون بوکس برای افزایش سهمیه این رشته در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ با کمیته ملی المپیک مکاتبه کردند، بالاخره دیروز سهمیه مشت زنان برای حضور در این رقابت ها به عدد ۵ رسید.

این در حالی است که قبلا ۳ سهمیه برای بوکسورها در نظر گرفته شده بود. به همین خاطر دیروز کمیته فنی فدراسیون بوکس با حضور رییس، دبیر، نایب رییس، سرمربی و سرپرست تیم ملی تشکیل جلسه داد.

اخباری از پشت درهای بسته این جلسه به بیرون درز کرد که اعضا برای انتخاب نفرات اعزامی اختلاف نظر شدید داشتند و این موضوع به مشاجره لفظی بین نایب رییس فدراسیون و سرپرست تیم ملی انجامیده است.

گویا فدراسیون قصد دخالت در کار کادرفنی برای انتخاب نفرات اعزامی را داشته و همین موضوع موجب ناراحتی اکبر احدی و عیسی گل محمدی شده است.

با این حال اکبر احدی سرمربی تیم ملی بوکس امروز با تایید وجود اختلاف سلیقه شایعه مشاجره لفظی را رد کرد: «ما دیروز از رسانه متوجه شدیم که سهمیه بوکس از ۳ به ۵ افزایش یافته و به همین خاطر جلسه ای را تشکیل دادیم. به هر حال اعزام ۳ نفر یعنی امید احمدی صفا، سجاد کاظم‌زاده و شاهین موسوی قطعی شده بود و باید برای ۲ سهمیه باقی مانده از بین ۴ نفری که در اردو بودند، انتخاب را انجام دهیم. ما نظرمان را می دهیم و تصمیم گیری نهایی با رییس فدراسیون خواهد بود. اختلاف سلیقه در هر مجموعه ای طبیعی است؛ اما من چیزی که به عنوان درگیری لفظی باشد، در جلسه حس نکردم.»

01202806.jpg

5 کاربر پسندیده اند

لینک به ارسال

واکنش رییس فدراسیون بسکتبال به ناکامی جوانان

رییس فدراسیون بسکتبال گفت: تیم ملی را برای فینالیست شدن در بازی های آسیایی آماده کردیم و امیدواریم که به هدف خود برسیم. 

به گزارش "ورزش سه"، تیم بسکتبال جوانان ایران که در دوره قبلی به عنوان قهرمانی آسیا رسیده بود، امروز با شکست برابر نیوزلند از صعود به جمع ۴ تیم برتر و کسب سهمیه جام جهانی بازماند تا شوک بدی به این رشته وارد شود. 

با این حال رییس فدراسیون بسکتبال معتقد است در ماههای اخیر همه امکانات و تدارکات لازم برای این تیم فراهم شده و اضافه تیم های نیوزلند و استرالیا به مسابقات آسیایی دلیل ناکامی ایران بوده است. 

به همین بهانه با رامین احمدی طباطبایی همکلام شدیم. در ادامه مشروح صحبت های رییس فدارسیون بسکتبال در گفت و گو با خبرنگار "ورزش سه" را می خوانید. 

همه نیازهای کادرفنی را برآورده کردیم

تیمی که به مسابقات قهرمانی جوانان آسیا رفت، تیم خیلی خوبی بود. اردوهای این تیم به موقع انجام شد و در ۶ ماهی که من در فدراسیون هستم، سعی کردم همه تدارکات لازم برای این تیم فراهم شود. در واقع طبق نیازهایی که کادرفنی داشت، ما برنامه های این تیم را پیش بردیم. البته در فاصله چند روز مانده تا بازی ها ۲ بازیکن اصلی تیم آسیب دیدند و مسابقات را از دست دادند که یکی از دلایل افت تیم جوانان همین اتفاق بود. 

سطح استرالیا و نیوزلند بالاتر از آسیاست

حتما می دانید که مدتی است تیم های قدرتمند استرالیا و نیوزلند به جمع تیم های آسیایی ملحق شدند و این کار را برای ما سخت کرده است. متاسفانه ما در یک سال اخیر چند باری در مسابقات مختلف با این تیم ها برخورد کردیم و به مشکل خوردیم. این بار هم نیوزلند کار را برای ما سخت کرد و تیم بهتری از ایران نشان داد. به نظرم این ۲ تیم فاصله زیادی با بسکتبال آسیا دارند. شاید این فرصت خوبی برای تیم های آسیایی باشد تا خودشان را به سطح بالاتری برسانند؛ اما چنین تبعاتی هم برای ما دارد که در چنین مواقعی شکست می خوریم. 

این باخت چیزی از ارزش های تیم کم نمی کند!

بازیکنان ایران در مسابقات قبلی به ویژه برابر ژاپن خوب نشان دادند. امروز هم عملکرد بدی نداشتند و شاید می توانستند پیروز بازی هم باشند. به هر حال این باخت چیزی از ارزش های تیم جوانان ایران کمک نمی کند. این تیم آینده دار است و از این پس باید بیشتر مواظب آنها باشیم تا بتوانند در مسیر درستی قرار بگیرند. به هر حال این بازیکنان باید در آینده برای تیم ملی بزرگسالان هم به میدان بروند. 

دوره قبلی هم در گروهمان چهارم شدیم

ما باید در بخش پایه بسکتبال تغییرات اساسی انجام دهیم. منظورم تغییر در بحث نیروی انسانی نیست، بلکه باید ساختار تغییر پیدا کند. آن وقت است که وقتی با تیم های قوی تر از خودمان روبرو می شویم، به مشکل نمی خوریم. در واقع این تیم ها در رده پایه باید پخته تر شوند و بعد به مسابقات بروند. البته در دوره قبل در گروه ٦ تیمى با ٣ باخت چهارم شدیم و در مرحله حذفی چند پیروزی به دست آورد و قهرمان شد. به هر حال در این رده سنی نوسان زیاد وجود دارد و ما باید آن را کم کنیم. 

تیم ملی آماده فینالیست شدن در جاکارتا است

بازی های آسیایی جاکارتا در پیش است و تیم ملی بزرگسالان آخرین روزهای تمرین خود را در تهران سپری می کند. ما در چند ماه اخیر بهترین برنامه های تدارکاتی را طبق خواسته کادرفنی برای این تیم فراهم کردیم. به هر حال این تیم را برای فینالیست شدن آماده کردیم و امیدواریم که به این هدف خود برسیم. 

صمد و حامد مشکلی با فدراسیون و کادرفنی ندارند

صمد نیکخواه بهرامی در اردوی چین حضور نداشت که قبلا از کادرفنی اجازه گرفته بود. البته قرار بود در اردوی دوم چین باشد که مشکلی برایش پیش آمد و نتوانست برود. من دیروز سر تمرین بودم و شرایط بازیکنان را دیدم. فدراسیون نه با صمد، نه با حامد و نه با هیچ بازیکنی مشکل ندارد. نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی است و از او در کنار حامد حدادی انتظار زیادی داریم تا با بزرگی کردن به سایر بازیکنان هم کمک کنند.

01325624.jpg

5 کاربر پسندیده اند

لینک به ارسال

01319923.jpgکشتی گیران هم روی بیلبورد می‌روند

شهردار تهران گلایه کشتی گیران بابت قرار نگرفتن روی بیلبوردهای شهری را به جا دانست.

به گزارش ورزش سه، چندی پیش بود که فدراسیون کشتی در نامه ای به شهردار تهران به موضوع قرار نگرفتن کشتی گیران در بیلبوردهای شهری اعتراض کرد. این اتفاق بعد از موضوع اهدای چند بیلبورد به فیلم سریک و جنجال های بعد از آن رخ داد.

همچنین در طول برگزاری جام جهانی شاهد نصب بیلبوردهای پرتعداد در سطح شهر برای حمایت از شاگردان کی روش بودیم.

حالا بعد از گذشت چند هفته شهردار تهران به نامه جمعی از کشتی گیران و مربیان در مورد قرار نگرفتن تصاویر قهرمانی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان در رقابت های جهانی در بیلبوردهای سطح  شهر پاسخ داد.

محمدعلی افشانی در نامه ای به معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، گلایه جمعی از کشتی گیران و مربیان تیم های ملی در مورد عدم استفاده از تصاویر تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان که در رقابت های جهانی کرواسی برای نخستین بار به صورت همزمان به عنوان قهرمانی رسیدند، را به جا دانست.

بر این اساس افشانی از شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری خواسته است تا ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران در فرصت مقتضی نسبت به جبران این موضوع اقدام کند.

5 کاربر پسندیده اند

لینک به ارسال

اظهارات جالب اولین قاضی زن کشتی ایران

داور زن بین المللی کشتی گفت: نه تنها داخلی ها، بلکه خارجی ها هم از دیدن ما به عنوان داور کشتی تعجب کرده بودند.

به گزارش "ورزش سه"، اخذ درجه بین المللی داوری کشتی توسط 4 زن ایرانی برای نخستین بار؛ اتفاق ویژه ای در تاریخ این رشته به حساب می آید. این داوران زن بعد از قضاوت در مسابقات قهرمانی نونهالان اروپا، اواخر هفته گذشته در کرج رقابت های نونهالان قهرمانی آسیا را در بخش پسران و در رشته های آزاد و فرنگی قضاوت کردند. روزنامه شهروند به همین بهانه با مریم ارم آبادی، یکی از همین داوران که سرپرستی داوری زنان را در فدراسیون کشتی برعهده دارد، گفت و گویی را انجام داده که در ادامه می خوانید.

* از ورود شما به داوری کشتی شروع کنیم.

شاید الان نام ما مطرح شده اما ورود من به داوری کشتی به امروز و دیروز مربوط نمی شود. استارت کار من از چند سال قبل با کشتی آلیش و سپس کراپلینگ بود. در یک سال اخیر به واسطه به وجود آمدن کشتی کلاسیک زنان توانستیم داوران بین المللی هم داشته باشیم.

* از اتفاقات امیدوار کننده اخیر هم برایمان بگویید که در نهایت منجر به اخذ درجه بین المللی توسط ۴ داور زن ایرانی شد؟

اول از همه در داخل کشور کلاس های مختلف را گذراندیم که شاید بیش از ۱۰۰ نفر شرکت کننده داشت. در استاژ داوری کشتی کلاسیک قبول شدیم و سپس با زحماتی که آقای خادم کشیدند و برای اینکه نشان دهیم هیچ محدودیتی وجود ندارد، با برنامه ریزی فدراسیون توانستیم به مجارستان برویم و درجه داوری بین المللی را هم کسب کنیم. واقعا ما ۴ نفر هم در این مدت شاید بیش از حد توانمان زحمت کشیدیم.

* وقتی به مجارستان رفتید، برای داوران خارجی دیدن شما جالب نبود؟

البته من که قبلا در مسابقات بین المللی گراپلینگ قضاوت کرده بودم؛ اما این اولین بار بود که در کشتی آزاد و فرنگی داور زن به خارج از ایران اعزام می شد. شاید خارجی ها فکرش را هم نمی کردند داوران زن ایرانی بتوانند کشتی قضاوت کنند. نگاهها همه سوالی بود که ما اصلا آنجا چه کار می کنیم. خدا را شکر با توجه به اینکه به زبان انگلیسی مسلط بودیم، توانستیم کلاس ها را با موفقیت در مجارستان پشت سر بگذاریم. آزمون عملی ما هم در رقابت های قهرمانی نونهالان اروپا بود که با عملکرد خوبمان باعث شدیم در خیلی از اوزان مسابقات نیمه نهایی و فینال را سوت بزنیم. به آقای امامی و خانم پناهی زاده که مسئولان ایرانی حاضر در مجارستان بودند، گفته بودند که عملکرد ما بیش از حد تصور بوده است.

* و برای اولین بار قضاوت داوران زن در رقابت های پسران در داخل ایران؟

بله، ما منتظر شدیم که جواب آزمون های ما از سوی اتحادیه جهانی بیاید. خدا را شکر هر ۴ نفر ما با نمرات بالا قبول شدیم. بلافاصله در مسابقات قهرمانی نونهالان قهرمانی آسیا در کرج هم قضاوت کردیم. حضورمان در سالن باعث شد خیلی ها تعجب کنند. حتی داوران مرد هم فکر نمی کردند ما قاضی مسابقات باشیم. پالس های خیلی مثبتی گرفتیم و از این بابت خدا را شکر می کنم.

* پس کسی نبود که از این اتفاق ناراحت باشد؟

البته که این دسته افراد هم هستند. این سومین باری بود که به سالن برگزاری مسابقات کشتی پسران می رفتم. دفعات قبلی هم رفتارها متفاوت بود و برخی مقابل ما قرار گرفتند و گفتند کشتی رشته ای مردانه است! در ایت مدت حرف های منفی هم زیاد شنیدیم؛ اگرچه برخی هم به ما دلگرمی دادند. مدیون هر ۲ قشر هم هستیم، چه آنهایی که مسخره و اذیت کردند و چه آنهایی که تشویقمان کردند. هر ۲ گروه باعث شدند محکم تر و مصمم تر از قبل عمل کنیم. ما نشان دادیم برای موفقیت در کشتی حتما لازم نیست یک کشتی گیر چغر باشی!

* قرار است از این پس هم در مسابقات مردان از شما استفاده شود؟

ما در مسابقات قهرمانی اروپا به عنوان داور وسط هم قضاوت کردیم؛ اما در کرج فقط قاضی بودیم. صحبتی درباره قضاوت در رده های بالاتر در بخش مردان نشده؛ اما در کشتی کلاسیک که اولین مسابقه بین المللی آن در شهریورماه برگزار می شود، من حضور دارم. در واقع هدف اصلی عملکرد موفق داوران زن در کشتی کلاسیک زنان بوده که باعث شده دیگر حسرت کشتی گیر شدن بر دل دختران نماند. در مجموع خوشحالم که مورد توجه قرار گرفتیم چون این یک سکوی پرتاب برای کشتی زنان بود. همین حالا در صفحات مجازی خیلی ها به من پیام می دهند که چطور باید به داوری کشتی ورود کنند.

01324449.jpg

6 کاربر پسندیده اند

لینک به ارسال

بریج یک بازی پاسور است که به عنوان یک رشته ورزشی در هجدهمین دوره بازی‎های آسیایی حضور دارد. این رشته ورزشی معمولا به صورت 4 نفره است که در آن بازیکنان دو به دو شریک هم هستند و با یکدیگر رقابت میکنند. این بازی با 52 برگ پیگیری می‏شود.

در این بازی معمولا شانس نقش کمی را ایفا می کند و یک ورزشی فکری محسوب می‌شود. این بازی در بسیاری از کشورها تیم ملی دارد. همچنین این رشته ورزشی مورد تایید کمیته بین‎المللی المپیک بوده و دارای فدراسیون جهانی است. تایید IOC برای این رشته بدان است که ممکن خواهد بود یک روز «بریج» وارد بازی‎های المپیک شود.

در بازی‎های آسیایی 2018 جاکاراتا این ورزش در 6 دسته و در دو بخش آقایان و زنان برگزار می‎شود. برای هر دسته هم 4 مدال طلا، نقره و 2 برنز مشترک توزیع می‎شود. شش مدال طلایی که در این رشته توزیع می‎شود، قطعا در جدول رده‎بندی برای کشورهایی که در این رشته موفق ظاهر شوند، تاثیرگذار خواهد بود.

نکته جالب توجه در این رشته ورزشی تعداد مدال‎هایی است که در آن توزیع می‎شود. طلاهای بریج از رشته‎های کانو، دوچرخه‎سواری جاده و تنیس روی میز بیشتر است.

1 کاربر پسند دیده است

لینک به ارسال

راگبی یکی از ورزش‌های پرطرفدار در فرانسه است. در دیدار اوریلاک و رودیه در دیداری در فرانسه برخورد شدیدی رخ داد که در نهایت منجر به مرگ بازیکن ازوریلاک شد.

لوئیس فاگروفسکی، بعد از برخورد شدید با بازیکن حریف روی زمین افتاد. او ابتدا با کمک پزشکان هوشیاری خود را به دست آورد و زمین را ترک کرد اما چند ‌دقیقه بعد دوباره به زمین افتاد و بیهوش شد اما این بار دیگر به هوش نیامد و قبل از منتقل شدن به بیمارستان جان خود را از دست داد تا این بار هم شاهد حادثه‌ای تلخ دیگر در زمین ورزش باشیم.

مرگ بازیکن راگبی به خاطر برخورد شدید

لینک به ارسال

مائده برهانی، ملی پوش تیم والیبال بانوان اظهار داشت: نه مرحله اردوی آماده سازی را برای حضور دررقابت های AVC پشت سر گذاشته‌ایم. سه مرحله اردوی دیگر نیز پیش رو داریم. در ادامه تمرینات آماده‌سازی نیز به اردوی تدارکاتی مجارستان می رویم.

وی افزود: اردوی مجارستان فرصت بسیار ایده آلی است که مسئولان فدراسیون برای آماده سازی بیشتر تیم ملی در نظر گرفته اند. این اردوی اروپایی تورنمنت چندجانبه ای است که به طور حتم تاثیر بسزایی در آمادگی بازیکنان دارد. این اردو قطعا یک شانس بسیار خوب برای دیده شدن بازیکنان نیزبه شمار می رود.

برهانی: به خاطر حفظ حجابم به لیگ ترکیه نرفتم

کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان ادامه داد: در شرایطی اردوهای تمرینی خود را پشت سر می‌گذاریم که تمامی بازیکنان به کسب نتیجه خوب در رقابت های پیش رو فکر می کنند. روحیه تیمی بسیار بالاست وتمرینات خوبی را پشت سر گذاشته ایم. من فکر می کنم قسمت اعظم ایجاد این روحیه مطلوب به خاطر وجود کادرفنی خوبی است که داریم.

برهانی یادآورشد: در رقابت های AVC با تیم های قزاقستان، فیلیپین واسترالیا همگروه هستیم. به سختی کارمان فکر نمی کنیم. تلاش‌مان صعود از گروه و ارائه بازی‌های خوب در مراحل بالاتر است.

وی تصریح کرد: بازی‌های آسیایی فرصت بسیار ایده‌آلی برای افزایش تجربه و بالا بردن انگیزه تیم بانوان بود. فرصت ایده آل و یک شانس برای والیبال بانوان بود. می‌توانستیم حتی نتیجه خوب نیز کسب کنیم. به طورحتم اگر دراین رقابت‌ها شرکت می‌کردیم با تجربه و آمادگی بالاتری در رقابت‌های تایلند حاضر می‌شدیم.

پشت خط زن تیم ملی والیبال بانوان درباره شرایط حضورش در لیگ برتر گفت: فعلا هیچ کدام از تیم های داخلی وضعیت شان مشخص نیست و نمی‌توانم در این باره صحبتی کنم. اما مذاکراتی را با تیم‌های اروپایی دارم. پس از بازگشت از جام باشگاه‌های آسیا با یکی ازتیم‌های ترکیه ای صحبت کردم. ترک‌ها رقم قراردادی بسیار خوبی نیز پیشنهاد دادند اما با این که ترکیه کشور اسلامی است به هیچ وجه قبول نکردند که با حجاب اسلامی در تیم حضور داشته باشم. من به دلیل حفظ حجاب و پوشش پیشنهاد آنها را قبول نکردم.

مائده برهانی ادامه داد: تیم «شومن» که سال گذشته با آنها قرارداد داشتم به دلیل مشکلات مالی از لیگ بلغارستان کنار کشیده است اما ارتباط و مذاکراتم با تیم‌های خارجی جهت لژیونرشدن همچنان ادامه دارد.

لینک به ارسال

۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۷ نخستین روز از دومین مرحله رقابتهای گرندپری تکواندو در سال ۲۰۱۰ به میزبانی شهر "مسکو" در کشور روسیه آغاز شد که سه نماینده ایران به روی شیاپچانگ رفتند که تا کنون، مردانی و احمدی از دور مسابقات کنار رفته‌اند و یعقوبی مدال برنز خود را قطعی کرد.

مدال یعقوبی قطعی شد؛ حذف مردانی و احمدی

به این ترتیب از صبح امروز (جمعه) ابتدا سروش احمدی تکواندوکار وزن ۶۸- کیلوگرم ایران، در نخستین گام با حساب ۱۷ بر ۱۵ "کنستانتینوس چمالیدیس" یونانی را شکست داد و سپس، اما او در دومین مبارزه خود مقابل "الکسی دنیسنکو" تکواندوکار نام آشنای کشور میزبان (روسیه) ۱۴ بر ۱۶ شکست خورده و از دور مسابقات کنار رفت.

همچنین ابوالفضل یعقوبی دیگر نماینده ایران در وزن ۶۸- کیلوگرم، در نخستین گام ۱۴ بر ۱۳ "ولادیمیر دالاکلیو" از بلغارستان را شکست داد و راهی مرحله بعد شد. او در مبارزه یک هشتم نهایی ۲۱ بر ۴ "لور برسیک" از کرواسی را شکست داد تا مدال برنز خود را قطعی کند.

اما در ادامه سجاد مردانی نماینده سنگین وزن ایران در ۸۰+ کیلوگرم بود که در نخستین مبارزه خود، با حساب ۱۸ بر ۹ نتیجه را به "اولنگ کوزنتکوف" دیگر هوگوپوش کشور میزبان واگذار کرده و از گردونه رقابتها حذف شد.

هدایت تیم ملی ایران را فریبرز عسکری به عنوان سرمربی در اختیار دارد.

لینک به ارسال

اندی ماری قهرمان 3 دوره گرنداسلم از مسابقات آزاد واشنگتن انصراف داد. این ورزشکار 31 ساله که بعد از 11 ماه دوری به دلیل آسیب‌دیدگی به میادین بازگشته، انصرافش را از مسابقات هفته آینده مسترز تورنتو هم اعلام کرد. اندی ماری در این باره گفت: بعد از بازی‌هایی که در 4 روز گذشته داشتم، احساس خستگی می‌کنم. در طول 18 ماه گذشته رقابتی در زمین سفت نداشتم. من باید مراقب خودم باشم چرا که بعد از دوری چندماهه به دلیل آسیب‌دیدگی برگشته‌ام.

اندی ماری خسته است

آخرین رقابت ماری در زمین سفت مربوط به مسابقات ایندین‌ولز است که در ماه مارس سال 2017 برگزار شد. این تنیسور مطرح جهان در ادامه صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: من چند بازی این هفته در مسابقات آزاد واشنگتن انجام داد حالا نیاز به استراحت و ریکاوری دارم. در اینجا لازم می‌دانم از کمیته برگزاری بازی‌ها و همه تماشاگران تشکر کنم.

لینک به ارسال

رقابت‌های دسته فوق سنگین مسابقات وزنه‌برداری بازی‌های آسیایی 2018 دوشنبه ۵ شهریور برگزار خواهد شد که طی آن دو ملی‌پوش دسته فوق سنگین تیم وزنه‌برداری کشورمان جهت کسب مدال طلا و عنوان قویترین مرد بازی‌ها به مصاف حریفان خود خواهند رفت.

سلیمی و علی‌حسینی به جاکارتا رسیدند

بهداد سلیمی و سعید علی‌حسینی مدعیان اصلی کسب عنوان قویترین مرد بازی‌های آسیایی 2018 نیز بعد از ورود به فرودگاه کوالالامپور با خط پروازی اندونزی راهی جاکارتا شدند تا خود را برای رقابت با حریفان آماده کنند.

لینک به ارسال

مراسم افتتاحیه بازیهای آسیایی 2018 درحالی تا ساعاتی دیگر برگزار می شود که از کشورمان نیز 382 ورزشکار در بازیها شرکت خواهند کرد. این در حالی است که میزبان مسابقات با 951 ورزشکار، بیشترین نماینده را در مسابقات داراست. کشور برونئی هم با 15 شرکت کننده، کمترین نماینده را در بازیها خواهد داشت.

اما سایر کشورهایی که نمایندگان بیشتری نسبت به ایران به مسابقات اعزام کرده اند، عبارت اند از:

چین با 879 ورزشکار

تایلند با 816 نفر

کره جنوبی با 807 نفر

ژاپن با 784 ورزشکار

هنگ کنگ با 586 نفر

هندوستان با 572 نماینده

چین تایپه با 558 ورزشکار

قزاقستان با 514 نفر

مالزی با 446 ورزشکار

همچنین کشورهایی چون ازبکستان (330 نماینده)، ویتنام (356 ورزشکار)، فیلیپین (317 نفر)، پاکستان (308 نفر)، مغولستان (310 ورزشکار) دیگر کشورهایی هستند که بیشترین نماینده را در جاکارتا و پالمبانگ دارند.

لینک به ارسال

مراسم افتتاحیه هجدهمین دوره بازی های آسیایی از ساعت ۱۹ امروز شنبه (به وقت محلی) در استادیوم «گلارو بانگ کارنو» جاکارتا برگزار می‌شود و مسابقات رسما از فردا استارت می‌خورد.

در فاصله ۱۰ ساعت مانده تا شروع مراسم افتتاحیه، آخرین اقدامات میزبان برای برگزاری این مراسم در حال انجام است. ورودی های این ورزشگاه و مرکز رسانه ای محدود شده و اکثر مسیرهای منتهی به این مرکز بسته شده است.

تدابیر امنیتی شدیدی در این ورزشگاه و پیرامون آن حاکم است و نیروهای نظامی در محل های پیش بینی شده مستقر شده اند. مسئولان نظافتی هم مشغول تمیز کردن محیط اطراف ورزشگاه و محوطه استادیوم هستند.

همچنین در سطح شهر کارناول های مختلفی شکل گرفته و مردم شهر جاکارتا در آستانه افتتاحیه در آن حاضر شده اند.

سایت رسمی بازی های آسیایی اندونزی از مراسم افتتاحیه هجدهمین دوره بازی های آسیایی به عنوان راهی برای نشان دادن بزرگی ملت اندونزی یاد شده است که توانایی میزبانی رویدادهای بزرگی را دارد.

تدابیر شدید امنیتی در جاکارتا

لینک به ارسال

همزمان با برگزاری بازی های المپیک ۱۹۴۸ لندن، کشورهای آسیایی و از جمله ایران تصمیم به برگزاری بازی های آسیایی گرفتند. بدین ترتیب و براساس توافق کشورهای آسیایی شرکت کننده در چند اجلاس مهم به میزبانی دهلی نو و لندن، ابتدا فدراسیون بازی های آسیایی تشکیل شد سپس مقرر شد این بازی ها همانند المپیک هر ۴ سال یک بار و در فاصله زمانی دو المپیاد برگزار شود.

تمام کشورهای آسیایی حداقل چند دوره حضور در بازی های آسیایی را تجربه کرده اند و نام بیشتر آنها در جدول مدالی این بازی ها ثبت شده است اگر چه چین و ژاپن تنها کشورهایی هستند که عنوان قهرمانی این رویداد بزرگ را کسب کرده اند.

هند به عنوان میزبان اولین دوره بازی های آسیایی با یک سال تاخیر و در سال ۱۹۵۱ این بازی ها را به عنوان همایش بزرگ ورزشی قاره برگزار کرد. کاروان ورزش ایران در رشته های وزنه برداری و پرورش اندام حضور نمایشی در این بازی ها داشت اما در رشته های دومیدانی، فوتبال، بسکتبال، شنا، شیرجه و دوچرخه سواری حضور رسمی داشت و با کسب ۸ مدال طلا، ۶ نقره و دو برنز در میان یازده کشور شرکت کننده جایگاه سوم جدول توزیع مدال ها را از آن خود کرد.

نکته جالب توجه در رابطه با این بازی ها این بود که کشور میزبان در یک اقدام نه چندان جوانمردانه و برای قرار گرفتن در مقام دوم رده بندی نهایی کشورها، رشته کشتی را در آخرین روزهای ثبت نام نهایی از برنامه مسابقات حذف کرد و بدین ترتیب ایران از شانس مسلم کسب چند مدال در این رشته محروم شد در حالی که می توانست با کمک آنها پس از ژاپن در جایگاه دوم قرار بگیرد.

تاریخچه ایران در ۱۴ دوره بازی‌های آسیایی

غیبت ایران در سه دوره 

دومین دوره بازی های آسیایی با فاصله سه سال از بازی های هند برگزار شد و بعد از آن بود که فاصله زمانی برگزاری بازی های آسیایی چهار ساله شد. در این دوره از بازی ها که سال ۱۹۵۴ به میزبانی فیلیپین برگزار شد، ورزش ایران بنا به مشکلاتی حضور نداشت. ایران همچنین در بازی های آسیایی ۱۹۶۲ اندونزی و ۱۹۷۸ تایلند هم شرکت نداشت اما در دیگر بازی‌های برگزار شده همواره یکی از کشورهای شرکت کننده بود و حتی در یک دوره هم میزبان این رویداد بزرگ بود.

میزبانی که منجر به تقاضای المپیکی شد!

هفتمین دوره بازی های آسیایی به عنوان بزرگترین رویداد بین المللی ورزشی سال ۱۹۷۴ به میزبانی ایران و در تهران برگزار شد. این دوره از بازی ها با حضور ۲۵ کشور آسیایی برگزار شد اما نکته مهم اولین حضور جمهوری خلق چین بود که با تلاش ایران میسر شد. کاروان جمهوری خلق چین با ۲۷۴ ورزشکار و در ۱۴ رشته به تهران سفر کرد.

برای برگزاری هفتمین دوره بازی های آسیایی، تاسیسات و تجهیزات بزرگی در شمال غرب تهران بنا نهاده شد و از جمله استادیوم یکصدهزار نفری آزادی که استادیوم اصلی این بازی ها بود و در آن زمان یکی از بزرگترین استادیوم های ورزش جهان به حساب می آمد. همچنین دهکده ویژه ورزشکاران با گنجانش بیش از ۳ هزار نفر در نزدیکی این استادیوم بنا شد. در مجموع ۲۳۶۳ ورزشکار از ۲۵ کشور در ۱۶ رشته ورزشی و برای مدت دو هفته این رویداد بزرگ را برگزار کردند.

حضور مقامات کمیته بین المللی المپیک، شورای فدراسیون باز یهای آسیایی، رسانه های گروهی کشورهای مختلف و مقامات کشورمان در جریان بازی های آسیایی تهران به اعتبار این بازی ها که برای نخستین بار در منطقه غرب آسیا برگزار می شد، بیش از پیش افزود. در مجموع و در پی توفیقات کسب شده،توجه جهان ورزش به این رویداد و میزبانی ایران جلب شد آنگونه که بعد از این بازی ها ایران متقاضی برگزاری بازی های المپیک در سال ۱۹۸۴ شد!

پرچمداری که پدیده شد

کاروان ورزش ایران با ۴۰۰ ورزشکار در بازی های آسیایی که میزبانی آن را عهده دار بود، حضور داشت. این بزرگترین کاروان ایران در مجموع ۱۵ دوره حضور در بازی های آسیایی است. ۸۲ مدال شامل ۳۶ مدال طلا، ۲۸ مدال نقره و ۱۷ مدال برنز هم نتیجه عملکرد کاروان ایران بود که منجر به نایب قهرمانی آن بعد از ژاپن شد.

پرچمدار کشورمان در این بازی ها، مسلم اسکندر فیلابی بود که پدیده بازی ها هم شد. وی در هر دو رشته کشتی آزاد و کشتی فرنگی، در دسته سنگین‌وزن، توانست به مقام قهرمانی برسد. در این دوره، همچنین تیم شمشیربازی بانوان ایران، نیز به مقام قهرمانی رسیدند.

فاجعه ۲۰۰۲

به همان اندازه که کاروان ورزش ایران در بازی های آسیایی تهران عملکرد خوبی داشت و بهترین نتیجه ممکن را کسب کرد، در بازی های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان کره جنوبی دور از انتظار ظاهر شد. کاروان ایران در این دوره بازی ها به سرپرستی نصرالله سجادی و پرچمداری علی دایی شرکت کرد. ۱۵۰ ورزشکار و همراه ترکیب این کاروان را تشکیل می داد؛ کاروانی که تنها ۳۶ مدل گرفت و رتبه ای بهتر از دهمی هم کسب نکرد این در حالی بود که ایران در بازی های آسیایی دوره قبل آن (۱۹۹۸ بانکوک) هفتم شده بود.

عنوان دهمی جدول توزیع مدال ها، بدترین عملکرد کاروان ایران در تاریخ بازی های آسیایی بود؛ عنوانی که نه در ۶ دوره گذشته به دست آمده بود و نه در بازی‎های پس از آن!

رکودداران مدال آوری

طی ۱۴ دوره حضور در بازی های آسیایی، کاروان ایران در مجموع ۴۹۴ مدال کسب کرده که سهم آزادکاران بیشتر از همه بوده است. البته رکورد مدال آوری در اختیار محمد نصیری است. این وزنه بردار با کسب ۴ مدال طلا و یک مدال نقره موفق ترین ورزشکار ایرانی در بازی های آسیایی به حساب می آید. مسلم فیلابی (کشتی) هم با ۴ مدال طلا و رضا سوخته سرایی (کشتی) نیز با ۳ مدال طلا و یک نقره بعد از وی، بهترین کارنامه را در بازی های آسیایی داشته اند.

دومین کاروان بزرگِ ایران در هجدهمین دوره 

هجدهمین دوره بازی های آسیایی از روز شنبه با برگزاری مراسم افتتاحیه به صورت رسمی در اندونزی آغاز می شود. کاروان ایران با ۳۷۸ ورزشکار در این بازی ها شرکت خواهد داشت. بعد از بازی های آسیایی تهران، این بزرگترین کاروان ورزش ایران در ادوار مختلف این بازی ها به حساب می آید. دفاع از جایگاه پنجمی بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی حداقل انتظاری است که از کاروان اعزامی به جاکارتا و پالمبانگ وجود دارد.

ورزش ایران در ۱۴ دوره بازی های آسیایی

عملکرد کاروان ورزش ایران در ۱۴ دوره بازی های آسیایی که تاکنون در آنها شرکت داشته است، به شرح زیر است:

* بازی های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی نو - هند (کاروان ۶۴ نفره ایران با ۱۶ مدال شامل ۸ طلا، ۶ نقره و ۲ برنز سوم شد)

* بازی های آسیایی ۱۹۵۴ مانیل - فیلیپین (کاروان ایران حضور نداشت)

* بازی های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو - ژاپن (کاروان ۱۱۲ نفره ایران با ۳۲ مدال شامل ۷ طلا، ۱۴ نقره و ۱۱ برنز در رده چهارم قرار گرفت)

* بازی های آسیایی ۱۹۶۲ جاکارتا - اندونزی (کاروان ایران حضور نداشت)

* بازی های آسیایی ۱۹۶۶ وانکوگ - تایلند (کاروان ۱۱۸ نفره ایران با ۳۰ مدال شامل ۶طلا، ۸ نقره و ۱۶ برنز در رده ششم قرار گرفت)

* بازی های آسیایی ۱۹۷۰ وانکوک - تایلند (کاروان ۱۶۹ نفره ایران با ۲۳ مدال شامل ۹ طلا، ۷ نقره و ۷ برنز در رده چهارم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۱۹۷۴ تهران - ایران (کاروان ۴۰۰ نفره ایران با ۸۱ مدال شامل ۳۶ طلا، ۲۸ نقره و ۱۷ برنز در رده دوم قرار گرفت)

* بازی های آسیایی ۱۹۷۸ وانکوک - تایلند (کاروان ایران حضور نداشت)

* بازی های آسیایی ۱۹۸۲ دهلی نو - هند (کاروان ۴۳ نفره ایران با ۱۲ مدال شامل ۴طلا، ۴ نقره و ۴ برنز در رده هفتم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول - کره جنوبی (کاروان ۹۴ نفره ایران با ۲۲ مدال شامل ۶ طلا، ۶ نقره و ۱۰ برنز در رده چهارم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن - چین (کاروان ۱۲۶ نفره ایران با ۱۸مدال شامل ۴ طلا، ۶ نقره و ۸ برنز در رده پنجم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما - ژاپن (کاروان ۱۶۲ نفره ایران با ۲۶ مدال شامل ۹ طلا، ۹ نقره و ۸ برنز در رده هفتم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۱۹۹۸ وانکوک - تایلند (کاروان ۱۹۹ نفره ایران با ۳۴ مدال شامل ۱۰ طلا، ۱۱ نقره و ۱۳ برنز در رده هفتم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان - کره جنوبی (کاروان ۱۵۰ نفره ایران با ۳۶ مدال شامل ۸ طلا، ۱۴ نقره و ۱۴ برنز در رده دهم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه - قطر (کاروان ۲۳۹ نفره ایران با ۴۸ مدال شامل ۱۱ طلا، ۱۵ نقره و ۲۲ برنز در رده ششم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو - چین (کاروان ۳۶۲ نفره ایران با ۵۹ مدال شامل ۲۰ طلا، ۱۴ نقره و ۲۵ برنز در رده چهارم ایستاد)

* بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون - کره جنوبی (کاروان ۲۷۶ نفره ایران با ۵۷ مدال شامل ۲۱ طلا، ۱۸ نقره و ۱۸ برنز در رده پنجم ایستاد)

لینک به ارسال

مهسا جاور اظهار کرد: بازی‌های آسیایی یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی در سطح آسیا به‌شمار می‌آید که در همین راستا اردوهای مختلفی برای حضوری قدرتمند در این رویداد بزرگ تدارک دیده شده است. با توجه به سابقه حضور در رقابت‌های مختلف اعم از آسیایی، در جاکارتا کار سختی پیش‌رو خواهیم داشت، به همین خاطر کسب مدال در این رقابت‌ها نسبت به سایر مسابقات دشوار است.

وی تصریح کرد: با مشکلات زیادی در امر برگزاری اردو مواجه بودیم که نبود یک پیست استاندارد روئینگ به این مشکلات دامن می‌زد. در بازی‌های آسیایی جاکارتا، چین به عنوان قدرت نخست در رشته روئینگ به‌شمار می‌آید زیرا این تیم در هر استان و شهر خود چندین کمپ مجهز این رشته را دارد.

مهسا جاور: رقبای سختی در جاکارتا داریم

این ملی‌پوش زنجانی در ادامه گفت: تیم‌ملی روئینگ بانوان ایران با همه سختی‌هایی که پشت سر گذاشته در برابر رقبایی چون چین، هنگ‌گنک، چین‌تایپه، ژاپن، ازبکستان و قزاقستان که اردوهای خوبی را پشت سر گذاشته‌اند با تمام قدرت و غیرت به میدان خواهد رفت.

جاور در ادامه به اردوی روئینگ ایران در چین اشاره کرد و افزود: متاسفانه در کشور پیست استاندارد روئینگ نداریم و همین مسئله باعث شده است تا پشت سدها تمرین کنیم و یا در خارج از کشور اردو برگزار شود. چین یکی از بهترین کشورها در بحث برگزاری اردو اوده و از شرایط مناسب آب و هوایی مشابهی با اندونزی برخوردار است.

وی یادآور شد: تیم‌ملی روئینگ بانوان ایران دو نوبت در چین اردوی آمادگی برگزار کرد که مرحله نخست این اردو در زمستان و از سطح خوبی برخوردار بود اما مرحله دوم اردو در تابستان برگزار شد که متاسفانه به دلیل ندادن قایق، تمرینات را از دست دادیم و مرحله سوم را با صلاحدید مربی در سد میانه آیدوغموش پشت سر گذاشتیم.

جاور تصریح کرد: لازمه موفقیت در رشته روئینگ، داشتن تمرینات مداوم و با فشار مناسب است که خوشبختانه در شهرستان میانه توانستیم اردوی مناسب همراه با آرامش را برگزار کنیم که امیدواریم بتوانیم نتایج خوبی در بازی‌های آسیایی جاکارتا کسب کنیم.

لینک به ارسال

مسترز سینسیناتی 2018؛ فدرر و جوکوویچ در فینال به هم رسیدند

راجر فدرر سوئیسی برای هشتمین بار راهی فینال مسترز سینسیتاتی شد.

مرحله نیمه نهایی مسترز سینسیناتی در بخش زنان با درخشش سیمونا هالپ و کیکی برتنز همرا بود. سیمونا هالپ در ادامه روند کم نقص خود با نتیجه 3-6 4-6 برابر اریانا سابالنکا پیروز شد و بعد از قهرمانی در مسترز مونترال، حالا در آستانه دومین قهرمانی پیاپی مسترز خود قرار گرفته است. کیکی برتنز هلندی هم با نتیجه 2-6 4-6 6-3 برابر پترا کوویتوا به برتری رسید و حریف هالپ در فینال مسترز سینسیناتی شد. این دو تنیسور پیش از این در سطح هارد بازی برگزار نکردند و در 3 بازی سطح چمن و خاکی که برگزار کرده اند هالپ دو بر یک پیش است.

در بخش مردان مسترز سینسیناتی و در اولین بازی این مرحله نواک جوکوویچ با پیروزی بر مارین چیلیچ برای ششمین بار راهی فینال این مسترز شد. جوکوویچ همچون بازی های اخیر خود باز هم دو بر یک و با نتیجه 3-6 6-3 4-6 برابر مارین چیلیچ پیروز شد. راجر فدرر سوئیسی در دیداری که از صلابت گذشته خود دور بود با پیروزی در تای بریک ست  نخست و به دلیل مصدومیت دیوید گوفن، برای هشتمین باری راهی فینال مسترز سینسیناتی شد. فدرر و جوکوویچ در حالی به فینال این مسترز رسیدند که جوکوویچ هرگز به قهرمانی در این مسابقات نرسیده است. تنیسور سرشناس صربستانی در هر 5 فینال گذشته خود که شامل دو شکست به اندی ماری و سه شکست به راجر فدرر بوده و مغلوب همیشگی کورت سینسیناتی نشان داده و امیدوار است تنها مسترزی که در کارنامه درخشانش خالیست را اضافه کند. راجر فدرر هم که با هفت قهرمانی در مسترز سینسیناتی رکوردار است امیدوار است بعد از قهرمانی در مسابقات آزاد استرالیا 2018 به قهرمانی در یکی از مسابقات مهم دیگر برسد و با روحیه بهتر راهی مسابقات آزاد آمریکا شود. آخرین جدال این دو تنیسور نابغه به نیمه نهایی استرالیا 2016 بر می گردد که نواک جوکوویچ در بازی استثنایی و کم نقص 3 بر 1 پیروز و در ادامه منجر به قهرمانی او شد. با اینکه آمار های فینال به سود نواک جوکوویچ سنگینی می کند اما سینسیناتی خلاف این آمار بوده و فدرر معمولا بهترین فرم خود را در این زمین داشته که بخشی از آن بخاطر سرعت بالای این کورت تنیس است که باب میل استاد سوئیسی از گذشته تا به الان بوده است. این دو تنیسور 45 بار برابر هم بازی کرده اند که جوکوویچ 23 به 22 از فدرر پیش است. همچنین در سطح هارد جوکوویچ 17 به 16 از فدرر پیش است. آمار نشان از برابری نسبی دو تنیسور می دهد اما قدرت همیشگی فدرر در سینسیناتی و عدم قهرمانی جوکوویچ در این مسابقات می تواند کفه ترازو را به سمت استاد سوئیسی سنگین کند.

فینال بخش زنان از ساعت 22:30 امشبه یکشنبه برگزار می شود و در ادامه از ساعت 00:30 بامداد فردا فینال مهیج مردان برگزار می شود.

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری